Slovenské podzemie je posiate pokladmi svetového významu, pričom mnohé z nich sa hrdia prestížnym titulom dedičstva UNESCO. Medzi týmito klenotmi vynikajú dva unikáty, každý ponúkajúci diametrálne odlišný, no rovnako nezabudnuteľný zážitok.
Kým jeden vás vtiahne do surovej krásy a preverí vaše limity, druhý očarí mrazivou nádherou ako z rozprávky.
Hovoríme o Krásnohorskej jaskyni a Dobšinskej ľadovej jaskyni. Každá je iná, každá svojím spôsobom fascinujúca a pripravená uchádzať sa o vašu priazeň. Poďte s nami nahliadnuť do ich útrob a rozhodnite sa, ktorá z nich si podmaní práve vás.
Krásnohorská jaskyňa: Zabudnite na prechádzku, toto je skutočná expedícia
Predstavte si jaskyňu, ktorá síce patrí do svetového dedičstva UNESCO, no márne by ste v nej hľadali betónové chodníky či farebné reflektory osvetľujúce každý kút. Presne taká je Krásnohorská jaskyňa v Slovenskom krase – brána k nefalšovanému speleologickému dobrodružstvu, ktoré zaručene rozbúši srdce.
Vstup len pre odvážnych a pripravených
Do jej tajomných útrob, ktoré sa otvárajú umelo vytvoreným vchodom neďaleko vyvieračky potoka Buzgó pri Krásnohorskej Dlhej Lúke, sa môžete vydať výlučne v sprievode skúsených jaskyniarov. Povinnou súčasťou výpravy je kompletný jaskyniarsky výstroj – overal, prilba s výkonnou čelovkou a pevná, protišmyková obuv, ktorú vám v prípade potreby aj zapožičajú.
Čaká vás cesta ponorená do absolútnej tmy, kde jediným zdrojom svetla bude lúč vašej čelovky, s výnimkou jediného reflektora v majestátnej záverečnej sieni. Pripravte sa na prekonávanie výškových rozdielov pomocou rebríkov a na adrenalínové prechody ponad podzemný potok Buzgó po lanových traverzoch.
Skúška odvahy nad hučiacou vodou
Napätie graduje najmä v úseku, kde sa vaša cesta klenie ponad síce plytké, no zato ľadovo studené jazero, a to len po dvoch oceľových lanách. Tento moment si vyžaduje nielen guráž, ale aj istú dávku fyzickej kondície a neochvejnú koncentráciu.
Vo vnútri jaskyne panuje stabilná teplota okolo 9°C a takmer stopercentná vlhkosť vzduchu. Niektoré užšie priechody môžu predstavovať výzvu pre osoby s citlivosťou na stiesnené priestory. Ide o surový, autentický zážitok, po ktorom sa budete cítiť ako skutočný objaviteľ nepoznaných svetov.
Gigant, ktorý rastie priamo pred očami: Kvapeľ rožňavských jaskyniarov
Celá táto náročná a adrenalínom nabitá trasa smeruje k veľkolepému finále – Sieni obrov. Jej nespochybniteľnou dominantou je Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, monumentálny stalagnát s úctyhodnou výškou takmer 34 metrov a odhadovanou hmotnosťou neuveriteľných 2000 ton.
Tento kolos bol svojho času dokonca zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ na svete. Hoci ho medzičasom iné útvary prekonali, stále neprestáva udivovať svojou majestátnosťou a takmer neuveriteľným tempom rastu.
Rekordman Slovenského krasu
Predstavte si, že tento podzemný gigant ročne „priberie“ na hmotnosti až 200 kilogramov. Ide o rýchlosť, akú nedosahujú ani kvaple v tropických oblastiach, kde sú podmienky pre ich rast oveľa priaznivejšie. Pre porovnanie, bežný kvapeľ v našich zemepisných šírkach narastie o jeden gram za obdobie desiatok až stoviek rokov.
Dôležité upozornenie pre plánujúcich návštevu
Ak vás tento adrenalínový zážitok zlákal, je nevyhnutné si overiť aktuálnu dostupnosť. Podľa informácií z roku 2024 bola Krásnohorská jaskyňa počas celej sezóny 2024 pre verejnosť uzatvorená, čo potvrdzovali aj údaje z portálu Národného parku Slovenský kras. Pred plánovaním výletu preto dôrazne odporúčame sledovať oficiálne zdroje prevádzkovateľa.
Dobšinská ľadová jaskyňa: Vitajte v mrazivom kráľovstve večného ľadu
Kým Krásnohorská jaskyňa testuje vaše fyzické a psychické limity, Dobšinská ľadová jaskyňa, situovaná v Slovenskom raji, vás pozýva do úplne iného, no nemenej úchvatného sveta – do kráľovstva večného ľadu. Aj ona sa pýši zápisom v zozname svetového dedičstva UNESCO a radí sa medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete.
Jej jedinečnosť tkvie predovšetkým v tom, že obrovské masy ľadu sa tu udržali po tisícročia v relatívne nízkej nadmorskej výške, konkrétne medzi 920 až 950 metrami nad morom. To predstavuje svetový unikát mimo vysokohorských oblastí.
Pamiatka s pohnutou a priekopníckou históriou
Objavená bola v roku 1870 a už o rok neskôr, v roku 1871, privítala prvých zvedavých návštevníkov. Významným míľnikom v jej histórii bol rok 1887, kedy sa stala jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň v Európe, čo bolo na tú dobu skutočne priekopníckym činom.
V jej útrobách sa nachádza viac ako 110 000 metrov kubických ľadu, ktorý na niektorých miestach dosahuje hrúbku až neuveriteľných 26,5 metra. Vek najstaršieho ľadu tu vedci odhadli až na 2600 rokov, ako ukázal rozsiahly výskum odborníkov zo Slovenskej akadémie vied.
Prehliadka ľadovej nádhery v pohodlí
Na rozdiel od Krásnohorskej jaskyne, prehliadka Dobšinskej ľadovej jaskyne vedie po bezpečných a udržiavaných chodníkoch a trvá približne 30 minút. Ocitnete sa vo Veľkej a Malej sieni či v Ruffínyho koridore, obklopení majestátnymi a rozmanitými ľadovými útvarmi – stĺpmi, vodopádmi a rozsiahlym podlahovým ľadom.
Nezabudnite si so sebou pribaliť teplé oblečenie. Priemerná teplota v zaľadnených častiach sa totiž pohybuje len okolo -1°C, a to aj počas najhorúcejších letných dní. Samozrejmosťou by mala byť aj pevná obuv s protišmykovou podrážkou.
Ľad, ktorý žije a neustále sa mení
Hoci sa môže zdať, že ľad v jaskyni je nemenný a večný, nie je to celkom pravda. Klimatické zmeny vplývajú aj na toto unikátne podzemné kráľovstvo. Ako informovala RTVS, vedci potvrdili, že ľad sa dynamicky mení – na niektorých miestach ubúda, inde zas pribúda, pričom celková ľadová výzdoba sa môže meniť z roka na rok.
Napriek týmto zmenám je celkový stav jaskyne považovaný za stabilný a jej ľadovému srdcu, našťastie, nehrozí skorý zánik, aký postihol napríklad Demänovskú ľadovú jaskyňu.
Plánujete návštevu tohto ľadového unikátu?
Dobšinská ľadová jaskyňa je pre verejnosť otvorená sezónne, zvyčajne v období od mája do septembra. Aktuálne otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete vždy na oficiálnej webovej stránke Správy slovenských jaskýň. Prístupový chodník k jaskyni od parkoviska vám zaberie približne 25 minút chôdze.
Slovenské podzemie: Viac než len kvaple a večný ľad
Slovensko však ponúka oveľa viac než len tieto dva výnimočné podzemné skvosty. Môžete sa vydať objavovať unikátnu aragonitovú výzdobu Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorá je ďalším svetovým unikátom. Lákajú aj rozľahlé dómy Domice či Gombaseckej jaskyne.
Ak túžite po ďalšej dávke dobrodružstva, zvážte návštevu Jaskyne mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách alebo tajomnej Zlej diery neďaleko Prešova. Možností je neúrekom.
Či už máte chuť na pokojnú prechádzku medzi kvapľovou nádherou, hľadáte osvieženie v mrazivom dotyku večného ľadu, alebo túžite po poriadnej dávke adrenalínu, slovenské jaskyne majú pre vás pripravený nezabudnuteľný zážitok. Stačí si len vybrať tú svoju a vydať sa za poznaním.
Pridaj komentár